Przejdź do treści

Karta dużej rodziny

Kartę Dużej Rodziny (KDR) przyznaje wójt lub prezydent miasta w okręgu którego mieszka rodzina. Przysługuje ona członkom rodziny wielodzietnej, gdzie na utrzymaniu rodziców pozostaje przynajmniej troje dzieci, nie ma znaczenia czy dzieci stały się już pełnoletnie.

Rodzicom przyznaje się Kartę Dużej Rodziny bez ograniczenia czasowego, natomiast dzieci mają prawo do korzystania z karty do ukończenia 18 roku życia, jeżeli dziecko kontynuuje naukę to ważność karty przedłużana jest do 25 roku życia.

Dziecku legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności Karta dużej rodziny przysługuje przez cały okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek i upustów oferowanych przez instytucje i przedsiębiorstwa biorące udział w tym programie, min zapewnione są zniżki przy zakupach art spożywczych, odzieży, obuwia, kosmetyków, zabawek dla dzieci. KDR pozwala też na zakup tańszego paliwa. Z karta dużej rodziny można znacząco obniżyć rachunki za usługi telekomunikacyjne, koszty prowadzenia rachunku bankowego.

Partnerem programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej są m.in.:

Lidl gdzie można otrzymać 10% rabatu na wybrane produkty między innymi ryneczek Lidla, piekarnię w sercu Lidla czy dania dla dzieci w słoiczkach;

W Kauflandzie za każde wydane 100 złotych można otrzymać bon o wartości 5 złotych na kolejne zakupy. Maksymalna wartość bonu przy jednych zakupach to 25 złotych.

W sieci Carrefour za zakupy można uzyskać kuponu na kwotę 30 złotych, przy zakupach za więcej niż 300 złotych.

Auchan pozwala podłączyć Karty Dużej Rodziny do programu lojalnościowego sieci. W ten sposób można uzyskać 1% zniżki na produkty w sklepie i 5% zniżki na produkty własnej marki.

Z Kartą Dużej Rodziny można robić zakupy w internetowych supermarketach, gdzie można uzyskać do 10%rabatu na wybrane kategorie.

Z KDR można skorzystać z 3000 kWh taniego prądu. W tym celu należy złożyć oświadczenia zakładowi energetycznemu o byciu osobą uprawnioną.

Osoby posiadające KDR mają darmowy wstęp do 20 parków narodowych w Polsce.

Parki oferują dodatkowe zniżki dla posiadaczy KDR, np. na wypożyczenie rowerów w celu zwiedzania parku a także bez wnoszenia opłaty możemy biwakować w Poleskim Parku Narodowym.

Koleje POLREGIO oferują zniżki dla posiadaczy KDR na przejazdy regionalne. Tak więc przy zakupie biletów jednorazowych zniżka wynosi 37%, a przy zakupie biletu miesięcznego zniżka wynosi 49%.

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny obowiązuje także przy przejazdach pociągami PKP Intercity (TLK, IC, EIC i EIP). Wystarczy wykupić wspólną podróż co najmniej dwóch osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, by skorzystać ze zniżki w wysokości 30% na oba bilety.

Posiadacz KDR może skorzystać ze zniżki w opłatach paszportowych, tak więc dzieci skorzystają ze zniżki w wysokości 75 % zaś rodzice zapłacą za wyrobienie paszportu 50% standardowej stawki.

Nawet Polskie Linie Lotnicze LOT, które są oficjalnym partnerem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oferują znaczne zniżki min 10% od ceny podróży we wszystkich klasach oraz 50% od ceny usługi dodatkowej.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie również oferuje zniżki dla posiadaczy KDR.

Skip to content