Przejdź do treści

Luty 2024

Lutowe zmiany w prawie:

  1. Tabletka „dzień po” bez recepty – tak zdecydował Sejm;
  2. Świadczenie honorowe dla 100-latków w końcu uregulowane prawnie? Jest projekt ustawy;
  3. Higiena cyfrowa w szkołach – zakaz smartfonów w placówkach?
  4. Nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej ruszy już 1 marca 2024 roku;
  5. Dorabianie do emerytury – nowe limity od marca 2024 r.


1.    Tabletka „dzień po” bez recepty? – tak na ten moment zdecydował Sejm

Sejm przegłosował nowelizację ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, która przewiduje szerszy dostęp do antykoncepcji bez recepty.

„Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat.

Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Najpierw Sejm odrzucił wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości. Odrzucono też wnioski mniejszości”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6488040,sejm-za-nowelizacja-prawa-farmaceutycznego-zakladajaca-dostepnosc-bez.html


2.    Świadczenie honorowe dla 100-latków w końcu uregulowane prawnie? Jest projekt ustawy

Od wielu lat osoby, które dożyły setnych urodzin otrzymywały tzw. świadczenie honorowe. Uprawnienie do tego świadczenia nie wynika wprost z przepisów ubezpieczeniowych a jedynie z ugruntowanej praktyki. Do tej pory przyznaje je Prezes ZUS i KRUS na podstawie decyzji Premiera z lat 70 XX wieku.

„Jak wynika z założeń do projektu ustawy, projektowana regulacja ta ma m.in. na celu zapewnienie zgodności z Konstytucją utrwalonej praktyki w zakresie przyznawania świadczenia honorowego oraz wyczerpujące unormowanie postępowania poprzedzającego przyznanie świadczenia honorowego”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/ubezpieczenia-spoleczne/6487565,swiadczenie-honorowe-zalozenia-projektu-ustawy.html


3.    Higiena cyfrowa w szkołach – zakaz smartfonów w placówkach?

Wiele krajów, także europejskich, z uwagi na liczne badania potwierdzające szkodliwy wpływ telefonów, tabletów itp. na zdrowie dzieci, wprowadziło zakaz ich używania w placówkach oświatowych. Celem jest forsowanie cyfrowego balansu. Pojawiły się głosy i rekomendacje, by taki zakaz obowiązywał także w Polsce.

„O wprowadzenie jednolitych zasad higieny cyfrowej w szkołach zaapelował do ministrów edukacji i cyfryzacji Instytut Spraw Obywatelskich. Oczekuje zakazu używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września br., co „ograniczy ich negatywny wpływ na zdrowie (…)”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/edukacja/6486020,zakaz-uzywania-smartfonow-w-placowkach-oswiatowych-od-1-wrzesnia-2024.html


4.    Nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej ruszy już 1 marca 2024 roku

Można liczyć na niemałe dofinansowania do zakupu samochodu dostosowanego do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wpływ na wysokość dopłaty ma m.in. to czy samochód prowadzić będzie osoba niepełnosprawna czy będzie tylko jego pasażerem, oraz jakiej wartości ma być samochód.

„(…) 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu. To trzecia tura naboru wniosków”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/6485731,komunikat-pfron-od-1-marca-2024-r-iii-nabor-wnioskow-o-samochody-dla-osob-niepelnosprawnych-lista-rankingowa-i-punkty-wylaczenia.html


5.    Dorabianie do emerytury i renty – nowe limity od marca 2024 r.

W marcu część emerytów i rencistów czeka kwartalna aktualizacja kwot dorabiania do świadczenia. Osoby, które łączą pracę z pobieraniem emerytury/ renty powinny monitorować komunikaty ZUS w tej sprawie, gdyż przekroczenie limitu może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem prawa do świadczenia.

„ZUS informuje, że 1 marca 2024 r. zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna). Będą wyższe, dzięki czemu seniorzy będą mogli dorobić do swoich emerytur i rent o ponad 240 zł więcej niż dotąd”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/emerytura/6479334,dorabianie-do-emerytury-i-renty-nowe-limity-od-1-marca-2024-r.html

Skip to content