Przejdź do treści

Aplikacja i portal mObywatel 2.0 – jakie dają korzyści?

Poprzednie artykuły wyjaśniły Ci czym jest Profil zaufany i PUE ZUS. Kolejnym narzędziem ułatwiającym załatwianie i podgląd swoich spraw są aplikacja i portal mObywatel. Dzięki nim możesz posługiwać się eDowodem, prawem jazdy, a także sprawdzić historię pojazdu czy punkty karne.

mObywatel 2.0 to nowa wersja aplikacji, którą od 14 lipca 2023 roku można bezpiecznie
i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.

CO ZYSKUJESZ?

  • masz swoje dokumenty zawsze pod ręką,
  • szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe,
  • oszczędzasz czas i pieniądze.

mObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe.

mDowód – wygoda i bezpieczeństwo

Dzięki mObywatel nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy.

Nowym dokumentem cyfrowym nie można posłużyć się jedynie w dwóch sytuacjach:

  • gdy będziesz składać wniosek o nowy dowód osobisty,
  • gdy będziesz przekraczać granicę kraju,

Nowa jakość usług cyfrowych – co się zmieniło?

  • W aplikacji dostępne będą cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy. To bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców.
  • Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w awaryjnej sytuacji. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji. Nie musisz nawet wskazywać konkretnego miejsca – geolokalizacja sama pokaże namiary. Jak wypełnić naruszenie? Wybierz jedną z kilku kategorii, opisz sytuację, dodaj zdjęcie i lokalizację, a następnie uzupełnij swoje dane lub zachowaj ich poufność. Pamiętaj, że zgłoszenie może pozostać anonimowe – decyzja należy do osoby zgłaszającej.

Co załatwię w serwisie mObywatel.gov.pl?

Z serwisu mObywatel.gov.pl możesz skorzystać za pomocą przeglądarki internetowej, na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu.

Serwis mObywatel.gov.pl zapewnia m.in.:

  • łatwy dostęp do e-skrzynek pocztowych, dzięki którym skontaktujesz się z administracją publiczną (np. e-Doręczenia, ePUAP),
  • usługę Kierowca i pojazdy, w której znajdziesz szczegółowe informacje na temat swoich pojazdów, uprawnień i punktów karnych,
  • dostęp do Twoich danych z rejestrów państwowych, np. bazy PESEL czy Rejestru Dowodów Osobistych.

Źródła:

Skip to content