Samo uregulowanie kontaktów z dzieckiem może nastąpić na wiele sposobów:
- porozumienie między rodzicami,
- postanowienie sądu (sprawa o ustalenie kontaktów),
- wyrok sądu,
- ugoda sądowa,
- ugoda zawarta przed mediatorem.
Zgodnie z art 113 KRO, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice i dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywać ze sobą kontakty.
Kontakty te mają polegać na przebywaniu z dzieckiem, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu w razie przeszkody w utrzymywaniu bezpośrednich kontaktów rodzica z dzieckiem, korzystanie z innych form utrzymywania kontaktów na odległość np. kontakt telefoniczny, internet, listy.
Jeżeli dziecko z jakichś powodów przebywa u jednego rodzica, to sposób w jaki drugi rodzic będzie utrzymywał kontakt z dzieckiem, rodzice ustalają wspólnie, mając na uwadze dobro dziecka.
Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kontaktów z dzieckiem, wówczas o kontaktach zdecyduje Sąd rodzinny.
W sytuacji, kiedy dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców a pozostaje w pieczy zastępczej, wówczas o kontaktach z dzieckiem zdecyduje Sąd.
Jeżeli rodzic u którego przebywa dziecko, nie wykonuje albo wykonuje niewłaściwie obowiązki wynikające z orzeczenia lub ugody zawartej przed Sądem w sprawie kontaktów z dzieckiem, wówczas Sąd może ukarać takiego rodzica karą grzywny
W przypadku naruszenia ustalonych zasad wykonywania kontaktów, osoba winna naruszenia zostanie zobowiązana zapłacić na rzecz osoby uprawnionej karę grzywny którą ustali Sąd.
Orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, Sąd opiekuńczy może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować rodziców do specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Jeżeli wymagać tego będzie dobro dziecka, Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów.
Do pobrania -> wniosek o ustalenie kontaktów