Przejdź do treści

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2488, z 2024 r. poz. 879) dają możliwość rozdysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym na wypadek śmierci. Taka dyspozycja wyłączona jest spod reżimu dziedziczenia – czy to testamentowego czy ustawowego. Znaczy to tyle, iż beneficjent (uprawniony) dyspozycji wkładem na wypadek śmierci otrzymuje, zgodnie z wolą posiadacza środków, określone środki zgromadzone na wskazanych ustawie rachunkach niezależnie od toku sprawy spadkowej. Otrzymane tak środki nie są zaliczane na schedę spadkową i brane pod uwagę w toku działu spadku. Osoba wskazana przez posiadacza rachunku może wiec otrzymać pieniądze zgromadzone na kontach i otrzymać korzyści ze spadku z pominięciem faktu, iż otrzymała jakiekolwiek środki.

Zgodnie z art. 52 wspomnianej ustawy posiadacz:

  • rachunku oszczędnościowego,
  • rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub
  • rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom:

  • małżonkowi,
  • wstępnym (rodzicom, dziadkom, pradziadkom),
  • zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) lub
  • rodzeństwu

określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Ile pieniędzy można przekazać poprzez taką dyspozycję?

Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Ogłaszane jest ono przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Pod uwagę bierzemy przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

WAŻNE!

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza limit, o którym mowa w ust. 2, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

Źródła: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 2488, z 2024 r. poz. 879).

Skip to content