Przejdź do treści

Elektroniczne Księgi Wieczyste

Wiesz już, czym jest Profil zaufany, PUE ZUS, PORATL Emp@tia, dlaczego warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel 2.0 i jak sprawdzić status swojej sprawy na Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych.  Kolejnym narzędziem ułatwiającym załatwianie swoich spraw, jest portal informacyjny Elektroniczne Księgi Wieczyste.

To portal informacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości, który oferuje:

Bez logowania się:

  • przeglądanie treść ksiąg wieczystych,
  • złożenie wniosku o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej, zrealizowanie płatności, pobranie dokumentu w formacie PDF.
  • sprawdzenie, czy odpisy, wyciągi i zaświadczenia o zamknięciu księgi, uzyskane drogą elektroniczną, są aktualne i prawdziwe.

Logując się do systemu EKW przez Profil Zaufany:

  • założenie konta w systemie EKW,
  • przeglądanie elektronicznych zawiadomień o wpisie,
  • złożenie wniosku o dostęp do informacji o stanie sprawy o wpis w księdze wieczystej,
  • przeglądanie informacji o stanie sprawy o wpis w księdze wieczystej.

Podstawowe warunki techniczne korzystania z Portalu Informacyjnego:

  1. komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu;
  2. przeglądarka internetowa w aktualnej wersji;

Jak korzystać z portalu?

Aby przeglądać treść księgi wieczystej musisz mieć elektroniczny numer księgi wieczystej. Jeśli go nie znasz możesz uzyskać w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości – to podstawowa funkcja portalu EKW. Dzięki niej przejrzysz aktualne ale także pełne brzmienie księgi wieczystej (prześledzisz na przykład zmiany właścicielskie)

Aby przeglądać informacje o stanie sprawy musisz zalogować się i złożyć wniosek o dostęp do sprawy. Do złożenia wniosku musisz mieć numer sprawy DzKW prowadzonej w sądzie wieczystoksięgowym.

Jeśli chcesz otrzymywać elektroniczne zawiadomienie o wpisie, musisz złożyć wniosek w akcie notarialnym, że zawiadomienie o wpisie doręcza się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz wskazać nazwę konta w systemie EKW (odpowiednio wcześniej takie konto należy założyć i podać notariuszowi).

Po co przeglądać elektroniczną księgę wieczystą nieruchomości?

Możliwość wglądu w treść księgi wieczystej jest bardzo istotna na przykład przy zawieraniu umowy sprzedaży domu, mieszkania. Weryfikacja treści księgi może uchronić nabywcę przed kupnem nieruchomości obarczonej różnymi wadami lub obciążeniami. Posiadając numer księgi wieczystej możesz w każdym momencie, bezpłatnie, zweryfikować kto jest właścicielem nieruchomości, czy nieruchomość obciążana jest prawami innych osób, hipoteką lub jaka jest jej powierzchnia, gdzie dokładnie jest położona itd.

Źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/elektroniczna-ksiega-wieczysta

Skip to content