Przejdź do treści

Otwarcie i ogłoszenie testamentu

Przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego regulują kwestię otwarcia i ogłoszenia testamentu.

KIEDY SKŁADAMY TESTAMENT W SĄDZIE LUB U NOTARIUSZA?

Osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.

UWAGA! W celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduje, sąd spadku może nakazać złożenie oświadczenia w tym przedmiocie, stosując odpowiednio tryb przewidziany do wyjawienia przedmiotów spadkowych.

  • Sąd po wysłuchaniu osoby, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje, wyda z urzędu postanowienie nakazujące jej złożenie testamentu w wyznaczonym terminie
  • na postanowienie sądu w przedmiocie złożenia testamentu przysługuje zażalenie.

WAŻNE! Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

KIEDY NASTĘPUJE OTWARCIE I OGŁOSZENIE TESTAMENTU?

Sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy.

  • Gdy złożono kilka testamentów jednego spadkodawcy, otwiera się i ogłasza wszystkie, a na każdym z nich czyni się wzmiankę o innych.

CZY ZAWIADAMIA SIĘ O TYM SPADKOBIERCÓW TESTAMENTOWYCH LUB USTAWOWYCH?

O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.

PROTOKÓŁ OTWARCIA I OGŁOSZENIA TESTAMENTU

W protokole otwarcia i ogłoszenia testamentu:

  • opisuje się jego stan zewnętrzny oraz
  • wymienia się jego datę, datę złożenia i osobę, która testament złożyła.
  • na testamencie zamieszcza się datę otwarcia i ogłoszenia.

PROCEDURA po otwarciu i ogłoszeniu testamentu

O dokonanym otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd spadku albo notariusz zawiadamia w miarę możliwości osoby, których rozrządzenia testamentowe dotyczą, oraz wykonawcę testamentu, tymczasowego przedstawiciela i kuratora spadku. Notariusz niezwłocznie zawiadamia o tym sąd spadku, przesyłając odpis sporządzonego protokołu, chyba że zarejestrował akt poświadczenia dziedziczenia.

GDZIE PRZECHOWYWANY JEST TESTAMENT?

Testament wraz z protokołem otwarcia i ogłoszenia przechowuje się w sądzie spadku, chyba że został złożony u notariusza. Jednakże na żądanie sądu spadku notariusz przesyła złożony testament temu sądowi.

Źródło: ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

Skip to content