Przejdź do treści

Grudzień 2024

Grudniowe zmiany w prawie:

  1. Koniec z ubezwłasnowolnieniem?
  2. Recepty – nowy rok, nowe zmiany.
  3. Kryzys demograficzny – wysokość emerytury zależna od ilości dzieci i stanu cywilnego?
  4. Renta wdowia do poprawki?
  5. Czujnik dymu i czadu – już niedługo w każdym mieszkaniu będą obowiązkowe.

1.    Koniec z ubezwłasnowolnieniem?

Przepisy krajowe mają zostać dostosowane do światowych standard ochrony i wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Mechanizm automatycznego pozbawiania zdolności do czynności prawnym lub jej ograniczania ma zastąpić system wsparcia w podejmowaniu decyzji poprzez wdrożenie szeregu nowych instrumentów – wszystko to ma zapewnić ustawa o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

„W ustawie zawarto m.in. ogólną zasadę, którą należy się kierować we wszystkich sprawach dotyczących osoby pełnoletniej, która potrzebuje wsparcia lub osoby wspieranej. Przede wszystkim, należy mieć na względzie preferencje i poglądy danej osoby oraz jej uprzednie życzenia. W przypadku gdy nie da się ich ustalić, należy kierować się jej najlepiej pojętym interesem. Dodatkowo, na sąd i kuratora zostanie nałożony obowiązek najpełniejszego reprezentowania woli osoby wspieranej”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6801855,zastapienie-ubezwlasnowolnienia-instrumentami-wspieranego-podejmowania.html


2.    Recepty – nowy rok, nowe zmiany.

Od nowego roku czekają nas niemałe zmiany w kwestii wystawiania recept.

„Ważne zmiany w zasadach realizacji recept w aptekach wejdą w życie w 2025 r. Senat w dniu 18 grudnia br. wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które umożliwiają wystawianie recept dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65 roku także przez lekarzy, którzy nie posiadają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poprawki miały charakter legislacyjny i doprecyzowujący”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6756800,duze-zmiany-w-wystawianiu-recept-co-nas-czeka-w-2025-r.html


3.    Kryzys demograficzny – wysokość emerytury zależna od ilości dzieci i stanu cywilnego?

Polska się wyludnia, co powoduje zwiększone ryzyko załamania systemu ubezpieczeń społecznych. Czy rządzący mają sensowne pomysły, jak temu zaradzić?

„Już od dłuższego czasu rządzący głośno mówią o kryzysie demograficznym w Polsce. Dzietność spada i w 2023 roku wyniosła 1,16, czyli była poniżej wskaźnika zastępowalności pokoleń, który wynosi 2,1. Nie pomagają liczne świadczenia, których celem jest udzielenia wsparcia rodzicom wychowującym dzieci. Nie pomogło też rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nazywane inaczej Mama 4 plus. Rządzący szukają więc nowych sposobów by zachęcić Polaków do posiadania dzieci. Jednym z pomysłów, o którym wspomniała ostatnio w przestrzeni publicznej Ministra Równości jest uzależnienie wysokości emerytury od liczby posiadanych dzieci. Choć nie podano żadnych szczegółów, Ministra wskazała, że najbliższy jest jej system norweski, który uzależnia wysokość emerytury m.in. od stanu cywilnego, liczby posiadanych dzieci i rodzaju wykonywanej pracy”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6806532,wysokosc-emerytury-zalezna-od-liczby-dzieci-to-najnowszy-pomysl-o-kt.html


4.    Renta wdowia do poprawki?

Przepisy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS wprowadzające zasady zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych jeszcze nie obowiązują a już wywołują silne emocje i duży sprzeciw. Wątpliwości jest wiele.

„Jest interwencja w sprawie renty wdowiej. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) odnotowuje rosnącą liczbę skarg dotyczących zasad wypłaty renty wdowiej, czyli świadczenia przysługującego w sytuacji zbiegu emerytury i renty rodzinnej. Głównym przedmiotem zarzutów są ograniczenia w prawie do świadczenia – szczególnie wymóg nabycia prawa do renty rodzinnej w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego oraz limit łącznej kwoty świadczeń do trzykrotności najniższej emerytury. W odpowiedzi na te wątpliwości zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z prośbą o stanowisko w tej sprawie. Resort argumentuje, że zmiany mają na celu kierowanie wsparcia do najbardziej potrzebujących, a ewentualne korekty zostaną rozważone podczas planowanej weryfikacji świadczenia w 2028 roku”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/renta/6806464,renta-wdowia-seniorzy-oburzeni-ograniczeniami-chodzi-glownie-o-limit.html


5.    Czujnik dymu i czadu – już niedługo w każdym mieszkaniu będą obowiązkowe.

W sezonie grzewczym powraca temat zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz zapobiegania zatrucia czasem. Nowelizacja rozporządzenia ma poprawić bezpieczeństwo.

„Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. Rozporządzenie to wejdzie w życie 23 grudnia 2024 r. i od tego dnia istnieje obowiązek montażu autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych (czyli mieszkaniach lub pomieszczeniach mieszkalnych przeznaczonych do świadczenia usług hotelarskich). W pozostałych budynkach nowy obowiązek montażu czujek zacznie obowiązywać później – od 2026 r. (budynki handlowe, produkcyjne, magazynowe i hotelowe) i od 2030 r. (już istniejące mieszkania)”

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6782586,mswia-obowiazek-montazu-czujnikow-dymu-i-czadu-w-mieszkaniach-juz-od-23-grudnia-2024-r-w-nowych-a-kiedy-w-juz-uzytkowanych.html

Skip to content