Przejdź do treści

Listopad 2024

Listopadowe zmiany w prawie

  1. Od nowego roku nie wrzucisz odzieży do odpadów zmieszanych.
  2. Zmiany w procedurze umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej – sądy uzyskają dostęp do CRPZ.
  3. Digitalizacja, wnoszenie pism procesowych przez Portal Informacyjny i wiele innych – plany reformy wymiaru sprawiedliwości.
  4. Podwyżki stawek dla adwokatów.
  5. Prawo Komunikacji Elektronicznej – co się zmieni?

1.           Od nowego roku nie wrzucisz odzieży do odpadów zmieszanych.

Już niedługo ubrania i inne tekstylia nie będą mogły trafić do pojemników na odpady zmieszane, lecz będą musiały być przekazywane do PSZOK lub specjalnych pojemników na tekstylia, jeśli takie zapewni gmina. Niedopuszczalne będzie także wrzucanie ubrań z materiałów syntetycznych, jak poliester, do pojemników na tworzywa sztuczne.

„Od 1 stycznia 2025 r. na każdą gminę zostaje nałożony ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Wynika on wprost z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579), zgodnie z którym – od nowego roku, gminy będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w tzw. punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6783791,od-1-stycznia-2025-r-nie-wrzucisz-juz-odziezy-do-odpadow-zmieszanych-nieprawidlowa-segregacja-bedzie-skutkowala-karna-oplata-400-pozostaja-wycieczki-do-pszok.html


2.    Zmiany w procedurze umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej – sądy uzyskają dostęp do CRPZ.

Zmiana przepisów będzie miała na celu usprawnienie procedur związanych z pieczą zastępczą poprzez lepszą wymianę informacji o wolnych miejscach w kraju. Sąd przed umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej będzie uzyskiwał dane o dostępnych miejscach, a po konsultacji z odpowiednim starostą dokona rezerwacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

„Projektowana ustawa ma na celu umożliwienie sądom dostępu do danych z Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej, który rozpocznie działalność 15 stycznia 2025 r. Warunkiem korzystania z rejestru przez sądy jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która umożliwi połączenie rejestru Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z systemami informatycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, z których korzystają sądy i sędziowie.”

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6781927,sad-zarezerwuje-miejsce-przed-umieszczeniem-dziecka-w-pieczy-zastepcze.html


3.    Digitalizacja, wnoszenie pism procesowych przez Portal Informacyjny i wile innych – plany reformy wymiaru sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada digitalizację dokumentacji sądowej i usprawnienie dostępu do danych poprzez systemowe skanowanie akt papierowych oraz automatyczną kategoryzację danych w aktach cyfrowych.

„W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji „Sprawne sądy – 10 filarów” minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6781706,reforma-ministra-bodnara-10-sposobow-na-poprawe-dzialalnosci-sadow-w-polsce.html


4.    Podwyżki stawek dla adwokatów.

Jedenaście kategorii spraw z podwyżką stawek minimalnych. Pierwsza od wielu lat zmiana na korzyść adwokatów.

„Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie. Projektowane rozporządzenie ma na celu zmianę obowiązującego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. z 2023 r. poz. 1964)”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6773802,oplaty-za-czynnosci-adwokackie-wzrosna-o-100-proc.html


5.    Prawo Komunikacji Elektronicznej – co się zmieni?

Prawo komunikacji elektronicznej (PKE), dostosowujące polskie przepisy do Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, wzmacniają ochronę konsumentów, PKE obejmuje kwestie praw konsumentów, częstotliwości, rynku telekomunikacyjnego oraz Internetu.

„Operator od 10 listopada 2024 r. ma obowiązek poinformować nas o kończącej się umowie co najmniej na 30 dni przed jej wygaśnięciem i przesyłać propozycje warunków jej przedłużenia wraz ze wskazaniem najkorzystniejszych pakietów taryfowych dla usług objętych umową”.

Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/umowy/uslugi/6770699,przedluzanie-umow-na-telefony-komorkowe-czy-internet-na-nowych-zasadac.html

Skip to content