Marcowe zmiany w prawie:
- Nowe wytyczne ministra dla MZON i WZON.
- Dofinansowania do pracowników po 50 roku życia.
- Propozycje deregulacyjne przekazane stronie rządowej.
- Wyrównanie wieku emerytalnego w Polsce – dlaczego to konieczność?
- PIT za 2024 roku – zalety wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
1. Nowe wytyczne ministra dla MZON i WZON.
Osoby z niepełnosprawnością powinny zapoznać się z nowymi wytycznymi dla zespołów orzekających o niepełnosprawności. Zmiany wpłyną bowiem na świadczenia, których otrzymanie zależy od treści orzeczenia.
„Kilka dni temu (21 marca 2025 r.) minister Łukasz Krasoń (jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych) wydał zalecenia (wytyczne) dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności dla dwóch grup osób niepełnosprawnych, które nigdy nie odzyskają zdrowia i pełnej sprawności. Orzeczenia będą dla nich miały charakter stałych orzeczeń, czyli nie trzeba będzie ich ponownie zdobywać raz na kilka lat. Orzeczenia Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności są ujednolicane – w całej Polsce są wydawane według jednolitych standardów”.
Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/niepelnosprawni/6894890,co-z-wymogiem-jednoczesnosci-pkt-7-i-8-orzeczenia-o-niepelnosprawnosci-jak-stosowac-nowe-wytyczne-przy-swiadczeniu-pielegnacyjnym-3287-zl.html
2. Dofinansowania do pracowników po 50 roku życia
Starosta może przyznać pracodawcy dofinansowanie wysokości nawet połowy minimalnego wynagrodzenia za zatrudnienie osób po 50 roku życia. Pomysł ten ma pomóc rozwiązać trudności tej grupy pracowników w znalezieniu pracy.
„Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. W czwartek, 20 marca 2025 r. Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia zaproponowanych przez Senat. Ustawa czeka na podpis prezydenta”.
Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6889530,pracownik-po-50-roku-zycia-bardziej-oplacalny-pracodawcy-dostana-dof.html
3. Propozycje deregulacyjne przekazane stronie rządowej.
Na stronie https://sprawdzamy.com/ każdy ma możliwość zgłosić lub skomentować zgłoszone propozycje deregulacyjne w celu zmniejszenia biurokracji i uproszczenia postępowań.
„Stronie rządowej przekazanych zostało pierwszych 111 propozycji deregulacyjnych – poinformował 24 marca 2025 r. przed spotkaniem przedstawicieli strony społecznej z premierem Donaldem Tuskiem prezes InPostu Rafał Brzoska, który kieruje zespołem mającym zgłaszać propozycje zmian w prawie”.
Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6894043,111-propozycji-deregulacji-przepisow-r-brzoska-dzis-przekazalismy-rzadowi-i-rusza-licznik-100-dni-liczymy-ze-w-maju-pierwsze-z-nich-trafia-do-sejmu.html
4. Wyrównanie wieku emerytalnego w Polsce – dlaczego to konieczność?
Europa już dostrzega dostrzega konieczność zmian w systemach emerytalnych z uwagi na to, iż żyjemy dłużej. Większość Państw zrównała już wiek emerytalny kobiet i mężczyzn podnosząc wiek kobiet. Polska jest w tej kwestii w mniejszości Państw.
„Polska się starzeje, a to poważne wyzwanie dla systemu emerytalnego. Eksperci MFW ostrzegają: bez reform w ciągu kilku dekad może on stać się niewydolny, zwłaszcza dla osób o niskich dochodach, kobiet i pracowników niestandardowych. Jeśli nic się nie zmieni, do 2050 roku świadczenia znacząco spadną”.
Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/emerytura/6840372,kobiety-beda-pracowac-dluzej-zmiana-wieku-emerytalnego-jest-nieunikni.html
5. PIT za 2024 roku – zalety wspólnego rozliczenia z małżonkiem
Trwa okres intensywnego rozliczania PIT za 2024 rok. W wielu przypadkach warto zastanowić się nad wspólnym rozliczeniem z małżonkiem.
„Twój małżonek zarabia znacznie mniej od ciebie albo jest bezrobotny, nie pracuje zawodowo i nie osiąga dochodów? W takiej sytuacji opłacalne jest złożenie wspólnego PIT-a. Ta preferencja podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych jest dostępna dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej PIT”.
Chcesz wiedzieć więcej – przeczytaj źródło: https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/domowy-budzet/6885457,nizszy-podatek-przy-wspolnym-rozliczeniu-pita-z-malzonkiem-mniej-zarabiajacym-lub-niepracujacym-kilka-tysiecy-zlotych-i-wiecej-zostanie-w-kieszeni-przyklady.html