Najbardziej sprzyjającym hazardowi czasem są wakacje, gdyż początkowo ludzie podróżujący często spotykają się z różnymi miejscami do gier w bardzo popularnych turystycznych miastach, stanowiących atrakcję i niewinną rozrywkę, co powoduje, że turyści chętnie korzystają z automatów z nadzieją na dobą zabawę i jej korzyści finansowe. Niestety z upływem czasu wciąga ona człowieka w swoje tryby i uzależnia. Nie ma granicy wiekowej uzależnionych, ponieważ ludzie w każdym wieku są podatni na wszelkiego rodzaju uzależnienia – w tym hazard.
Przejawia się on w bardzo znane wszystkim sposoby:
- zatracenie w grze połączone z brakiem kontroli,
- głód hazardowy- nieodparta potrzeba grania,
- traktowanie hazardu jako sposobu zarabiania na życie
- hazard jako forma ucieczki od rzeczywistych problemów
- kontynuowanie gry, mimo stałych przegranych
- kłopoty finansowe, zaciąganie pożyczek u znajomych czy w parabankach bez kontroli
- wyprzedawanie majątku własnego i rodziny
- dopuszczanie się różnych przestępstw kradzieży, oszustw czy fałszerstwa
- konfliktowość
- notoryczne okłamywanie rodziny i przyjaciół
- zaniedbywanie własnego zdrowia i brak dbałości o własny wygląd
- problemy w pracy włącznie z jej utratą
Nielegalny hazard stanowi zagrożenie dla całego społeczeństwa jak i poszczególnych jednostek uzależnionych. Jest przejawem patologii społecznej, która bywa tragiczna w skutkach i doprowadza osobę uzależnioną jak i jej bliskich do finansowej ruiny. Uzależniony ma zaburzone więzi z osobami bliskimi i traci kontrolę nad swoim życiem. Osoby uzależnione, aby zdobyć pieniądze są gotowe na wszystko, mogą sprzedać majątek, zapożyczyć się, by tylko się odegrać. W ten sposób wpadają w spiralę długów, tracą pracę, rodzinę a niejednokrotnie taka sytuacja doprowadza do samobójstw.
Uczestnik nielegalnie urządzonej gry hazardowej podlega też zgodnie z art 89 ust 4 pkt 5 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej w wysokości 100 % uzyskanej wygranej bez pomniejszenia o wpłacone stawki.
Zgodnie z art 109 Kodeksu Karnego Skarbowego, udział w grach hazardowych urządzanych lub wprowadzanych wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych lub warunkom koncesji lub zezwolenia stanowi przestępstwo skarbowe. Zgodnie z art 23 par 1 i 3 Kodeksu Karnego Skarbowego kara grzywny może wynieść od 933.33 zł do 4.479.984 zł tj. 120 stawek dziennych, według stanu na sierpień 2021r.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, legalna gra hazardowa na automatach może odbywać się tylko i wyłącznie w:
- salonach gier Totalizatora Sportowego Sp.z.o.o
- kasynach, które posiadają koncesję.
Granie na automatach w salonach gier objęte jest monopolem państwa, które wykonuje Totalizator Sportowy Sp.z.o.o